Стоп - зарплатам “у конвертах”

Якщо Ваші відносини з роботодавцем не оформлені або якщо у офіційній звітності зазначена лише частина Вашої фактичної зарплати – Ви стали жертвою практики виплати “чорної” зарплати.

Повага до себе починається з шанування законів своєї держави. У нинішніх умовах актуальною темою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у “конвертах”, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

За нинішніх реалій, коли на ринку праці відчутний дефіцит вільних робочих місць, громадяни часто погоджуються на будь-яку пропозицію роботи, зокрема, і нелегальної. Працівники, які погоджуються одержувати зарплатню “в конвертах”, стають заручниками самих себе.

Погоджуючись на виплату “чорної” зарплати, Ви тим самим погоджуєтесь на слідуючі ризики:

Працівник, який отримує зарплатню в “конверті”, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне; не отримаєте відпускних; не отримаєте в повному обсязі оплату листка непрацездатності; повністю позбавляєтесь соціальних гарантій, пов’язаних зі скороченням штату, навчанням, народженням дитини. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та страхового стажу. Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати зарплату “в конвертах” позбавляє їх соціального захисту. Адже пенсію матимете тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати і неприємність даної ситуації Ви відчуєте більш гостро ближче до старості.

Розмір пенсії є похідною від розміру легально нарахованої заробітної плати та тривалості страхового стажу. Особливо хочеться наголосити на тому, що заробітна плата – це складова, яка прямо пропорційно впливає на розмір призначуваної пенсії.
    Працюючим громадянам, а також тим, яких запрошують на роботу, необхідно навчитися вести діалог з роботодавцем про умови праці та про оплату праці. Тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним.

З 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі (найманому працівнику) можливість безоплатно отримувати відомості про себе, тобто з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати страхових внесків.

Виплата заробітної плати у «конвертах» – тягар сучасності, який несе за собою багато негараздів як країні так і кожному з нас. Тож, шановні громадяни, пам’ятайте, що заробітна плата у “конвертах” – це майбутнє без гарантій і впевненості!